7ο Παγκύπριο Συνέδριο Μαθητών Καθηγητών για τις Θετικές Επιστήμες

img08

Το Λύκειο Αγίου Ιωάννη, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ήταν από τα βασικά συνδιοργανωτικά σχολεία του 7ου Παγκύπριου Συνεδρίου μαθητών καθηγητών για τις Θετικές Επιστήμες (www.pasythe.org.cy). Το λύκειο μας συμμετείχε στο συνέδριο με πολυμελή αντιπροσωπεία μαθητών από τις Ομάδες Προσανατολισμού 2 για την Α Λυκείου και 3 για τις Β και Γ Λυκείου. 70 μαθητές μαζί με τους Φυσικούς Νικόλα Νικολάου και Χρίστο Τζιάμπο συμμετείχαν στο τριήμερο συνέδριο που έγινε στο ξενοδοχείο Lordos Beach Hotel από τις 16 μέχρι τις 18 Μαρτίου 2018.

img03

Οι μαθητές του Λυκείου μας παρουσίασαν τις πιο κάτω εργασίες με τον συντονισμό των εκπαιδευτικών και που είχαν ετοιμαστεί καθ’ όλη την διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017 – 2018. Συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν από το σχολείο μας στο συνέδριο οι πιο κάτω εργασίες είτε υπό μορφή παρουσίασης ή κατασκευής ή αφίσας:

Παρουσιάσεις:

1. «Κλασσική μουσική και συγκέντρωση.» Μαθήτριες: Στίγγα Ελπίδα (Β42), Αναστασίου Έμιλη (Β42)
  2. «Οι επιπτώσεις των προτύπων της μόδας στη σωματική και ψυχική υγεία των νέων.» Μαθήτριες: Ριρή Άντρη (Α21), Σελαρίου Εβελίνα (Α21)
  3. «Συστηματική Μελέτη του σαλιγκαριού Trochoidea carinatoglobosa στην περιοχή του Ακρωτηρίου, διερεύνηση παραγόντων από τους οποίους εξαρτάται η περιοχή στην οποία ζει το εν λόγω ενδημικό είδος.» Μαθήτριες: Παναγιώτου Ελένη (Α21), Κοντογιώργη Όλγα (Α21), Μαυρή Νεφέλη (Α21)
  4. Γεωπάρκο Τροόδους: Μια γεωλογική αναδρομή στην Ιστορία της Κύπρου. Μαθητές:   Κυπριανού Άντρια (Α21), Αντωνίου Στέλιος (Α21), Παναγή Στυλιάνα (Α21)
  5. Απόψεις των μαθητών της Γ’ Λυκείου της πόλεως και επαρχίας Λεμεσού για τα νέα ωρολόγια προγράμματα σε σχέση με τον ελεύθερο τους χρόνο. Μαθητές: Παφίτης Αναξαγόρας (Β32), Θεοδώρου Νιόβη (Β32)
  6. Η Μεσογειακή Αναιμία του τότε και του τώρα, μια έρευνα για την διαφορετική αντιμετώπιση της ασθένειας από τον κόσμο του χθες και του σήμερα. Μαθητές: Κωνσταντινίδης Νικόλας (Α21), Λουκαΐδης Λούκας (Α21), Θεοδώρου Αναστασία (Α22).
  7. Μελέτη Περίπτωσης: 'Η ψυχολογία και η ψυχοσύνθεση των ασθενών με καρκίνων του Μαστού της ογκολογικής κλινικής του Γενικού Νοσοκομείου Λεμεσού'. Μαθήτριες: Τσιλίδου Μαρία (Α22), Κυριάκου Ελευθερία (Α22), Ανδρέου Χρυστάλα (Α22), Ταγουάτρος Μαρτίνα (Α22)
  8. Ερυθρά Παλίρροια. Μαθήτριες: Παπανεοκλέους Σεπάστιαν (Α11), Μιχαήλ Νεόβη (Α11), Λουκαίδου Πηνελόπη (Α11), Συμεού Βασιλική (Α11)
  9. Φθίνουσα ταλάντωση. Μαθητές: Τρύφωνος Αίμιλη (Γ31), Μαραγκού Μαρία (Γ31), Κουής Νικόλας (Β33).
  10. Επικινδυνότητα Ηλεκτρομαγνητικών Πεδίων: Μύθος ή Πραγματικότητα;Μαθητές: Πέτρου Πέτρος (Β32), Κουλουτζίδης Σάββας (Β32)
  11. Κλωνοποίηση: ευχή ή κατάρα; Μαθήτριες: Κωνσταντίνου Ελίνα (Β33), Δημητρίου Ελένη (Β31) υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Βιολογίας κου Αντρέα Παπαϊωάννου

img06

img11